100 Yılı Aşkın Bir Süredir San Marino İle Savaş Halinde Olmamız

Takvimler 1914’ü gösterirken patlayan 1. Dünya Savaşı’nın bitmesi tam 4 sene sürmüştü. Bir tarafta İngiltere-Fransa-Rusya üçlüsüne karşı diğer tarafta Almanya-Avusturya Macaristan ve Osmanlı Devleti’nin oluşturduğu üçlü bulunmaktaydı. Ancak savaşa katılan ülkeler bunlarla sınırlı değil, çok daha fazlaydı, nacak merkez üçlüler bunlardı. Bir de daha sonraları taraf değiştirecek olan İtalya vardı.

Dediğimiz gibi bu savaşa çok sayıda ülke bu savaşa katılmıştı. Bu ülkelerden birisi de İtalya’nın komşusu olan San Marino’ydu.  Evet yanlış duymadınız, 2018 yılında nüfusu 35.000 civarında olan bu ülke, 1. Dünya Savaşı’nda taraf olmuştu. Belirtmek gerekirse Türkiye’nin en küçük şehri olan Bayburt’un nüfusu 78.000 civarında. Neyse konumuza dönmek gerekirse, bu büyük ülke 1. Dünya Savaşı’na tam tamına 39 subay ve 950 er göndermiştir. Bu sayı Times dergisinde dahi “Göz Kamaştırıcı 39 Üniformasız Subay” denilerek dalga konusu olmuştur. Bu yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,764742,00.html

Savaş 1918’de sona erdikten sonra devletler arasında bir çok antlaşma imzalanmıştır. 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması, 1919’da Versailles Antlaşması, 1920’de Sevr Antlaşması ve son olarak 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’na ve daha bir çok anlaşmaya davet edilmeyi unutuldu San Marino. Evet yanlış duymadınız adeta dünyanın bir ucundaki Japonya bile davet edilirken, Avrupa’nın göbeğindeki San Marino unutulmuştu. Doğal olarak San Marino’nun İttifak Devletleri ile savaş durumu resmiyette bir süre daha devam etmektedir. Bu durum bir süre sonra farkedilir ve 1934’te Almanya, 1937’de Macaristan ve Bulgaristan, 1986’da ise Avusturya San Marino ile antlaşma imzalamıştır. Ancak ülkemizde halen San Marino ile bir antlaşma yapılmış değil, bu sebeple de Türkiye halen San Marino ile savaş halindedir. Tabii ki pratikte durum çok farklıdır ve iki ülke arasında diplomatik ilişkiler bulunmaktadır. Yani gerçek bir savaş durumu bulunmamakta ki San Marino bile bu durumun farkında değildir. Ama bakmışsınız bir gece ansızın 82 Acquaviva,83 Montegiardino… 😛

100 Yılı Aşkın Bir Süredir San Marino İle Savaş Halinde Olmamız” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.