1982 – Esenboğa Havalimanı Katliamı

Tarihler 7 Ağustos 1982’yi gösteriyordu. Türkiye, 1973’te Los Angeles Başkonsolosu  Mehmet Baydar ve Konsolos Bahadır Demir’in öldürülmesiyle başlayan ASALA katliamlarıyla yurtiçinde ilk kez karşılaşacaktı. 1973’ten bu yana bir çok diplomatı öldürülen Türkiye’de 1’i Alman 1’i Amerikan, 6’sı Türk olan 9 kişinin(1’i de terörist) hayatını kaybedip, 72 kişinin de yaralanacağı bu olay ülke de büyük bir gürültü kopardı. Gelelim olaya…

1982 Katliamı – ASALA’nın Türkiye İçindeki İlk Katliamı

ASIL SALDIRI PLANI

Aslında bu olay Esenboğa Havalimanı için planlanmamıştı. Zaten  o döneme kadar hep diplomatları hedef alan ASALA’nın , ilk kez sivillere saldırması da bu olayın plansızca gerçekleştiğinin kanıtı olarak görülebilir. Asıl planda hedef cunta döneminin başbakanlarından emekli general Bülend Ulusu’dan başkası değildi. Normalde Etimesgut Askeri Havalimanı’na inmesi gereken Bülend Ulusu’nun, ani bir değişiklikle Esenboğa Havalimanı’na inmesi, ASALA militanlarının bütün planlarını bozmuştu. Alelacele Esenboğa’ya yönelen militanlar buraya vardıklarında, Bülend Ulusu çoktan havalimanından uzaklaşmıştı bile. Bütün planları ve hazırlıkları bozulup alelacele Esenboğa’ya giden teröristlerin Bülend Ulusu’nun ayrılışından habersizlerdi.

SALDIRI ANI

Hiç tanımadıkları bir havaalanında yanlarında cephaneyle gezen teröristlerden birisi güvenlik güçlerinin dikkatini çekmişti. KLM Havayolları’nın satış ofisinin önündeyken durumu farkeden teröristler, görgü tanıklarının ifadelerine göre  “Sizden 25 kişinin ölmesinin ne önemi var? Biz 1 milyon kişi kaybettik” diyerek önce yanlarındaki bombayı patlattılar daha sonra da etrafı taramaya başladılar. Daha sonra kafeterya bölümündeki bir bölgeyi ele geçiren teröristler 20 kişiyi de rehin aldılar. Olay yerine gelen Özel Kuvvetler ile teröristler arasında yaşanan çatışma sonucunda 9 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden birisi Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Hamdi Yahyaoğlu iken onunla beraber 2 polis, 1 havalimanı çalışanı, Amerikalı bir kadın yolcu, ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı çalışan Falmouth Jean Bosworth ve Almanya vatandaşı olan bir mühendis vardı.

SALDIRI SONRASI VE CEZALAR

Saldırıyı takiben ASALA terör örgütü eylemi üstlenmekle kalmayıp Türkiye Cumhuriyeti hükümetini de tehdit etmekten geri kalmamıştı. Saldırganlardan birisi çıkan çatışmada öldürülürken diğeri canlı ele geçirildi. Canlı ele geçirilen Levon Ekmekçiyan ise yargılandığı mahkemede yaptığı eyleme “çeşitli eğitimlerle motive edildiğini” söylemiş ancak saldırıdan sonra yaptığının “saçma ve hatalı olduğunu idrak edebildiğini” dile getirmişti. Ancak Levon Ekmekçiyan devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını ayırmak ve başka bir devletin egemenliği altına girmeye yönelik eylemlerde bulunmak, silahlı örgüte üye olmak, silahlı örgütü yönetmek ve adam öldürmek suçlarından idam cezasına mahkûm edildi. 29 Ocak 1983 tarihinde Levon Ekmekçiyan idam edildi.

OLAYA KARŞI TEPKİLER

Saldırıdan sonra Cumhurbaşkanı Kenan Evren ASALA’nın yok edilmesi için bir kararname yayınladığını açıklamış, Başbakn Bülend Ulusu ise saldırıyı kınamıştır. Ayrıca  İstanbul Ermeni Patriği ve Türk Ermenileri’de saldırıyı kınayan bir bildiri yayınladı. Bu olaydan sonra birçok ermeni cemaatinin faaliyetleri yakından izlenmeye başlandı. Olaya en ilginç tepki ise Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı olan Artin Penik’ten gelmişti. Penik 10 Ağustos 1982 günü Taksim Meydanı’nda üzerine benzin dökmüş ve elindeki çakmakla kendini tutuşturarak yakmış ve 5 gün hastanede yattıktan sonra hayata gözlerini yummuştu.

1982 – Esenboğa Havalimanı Katliamı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.