Bir Futbol Maçı Sonucunda Çıkan Savaş ve 4000 Ölü…

Bazı maçlar vardır ki kazanan takım büyük paralar kazanmış olur, bazı maçlar vardır ki galip gelen takım çok büyük prestij kazanır, bazı maçlar vardır ki tamamen intikam duygusuyla oynanır. Hatta öyle maçlar vardır ki sonucunda yaşanan faciada yüzlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Bu yazımızda ise size öyle bir maçtan bahsedeceğim ki sonuçta iki ülke birbirine girmiş ve bir savaşa sebebiyet vermiş olması yetmeyecek ve sonunda tam 4000 kişinin hayatına mal olmuş olacak.

MAÇTAN ÖNCE ÜLKELERİN DURUMU

Öncelikle olaya kısaca bakalım. Bir tarafta Orta Amerika’nın yüz ölçümü en küçük ancak metrekareye en fazla insan düşen bir tarım ülkesi olan El Salvador var. Ancak bu küçük tarım ülkesi adeta toprak ağalarının kontrolü altında. Köylülerin 3’te 2’sinin toprağı yok. Doğal olarak ülkeden dışarıya göç başlıyor. Peki nereye dersiniz? Toprakları El Salvador’dan 6 kat büyük ve nüfusu El Salvador’un yarısı kadar olan Honduras’a. El Salvadorlular buraya yerleşmeye başlıyorlar ve nüfusları giderek artıp yaklaşık 300.000’i buluyor ve tabi ki yavaş yavaş sorunlar başlıyor. Honduras’ın ekonomik durumu kötüleşmeye başlayınca 1960’lar da Honduras hükümeti bir toprak reformuna kalkışıyor ancak bu reformun tek amacı El Salvadorluların topraklarının Honduraslılara paylaştırılması anlamına geldiği ortaya çıkıyor. Ve El Salvadorlular için geri dönüş vakti gelmeye başlıyor. Bunun üzerine birde Honduras iki ülke arasındaki göç antlaşmasını iptal edince El Salvador ile aralarında ki gerginlik giderek tırmanıyor. İki ülke medyası sürekli diğer ülke hakkında kışkırtıcı haberler yapıyor derken 1970 Dünya Kupası Elemeleri’nde 2 ülke birbiriyle eşleşiyor.

Honduras-El Salvador Büyüklük Kıyaslaması

İLK MAÇ

7 Haziran 1969’da Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’da, El Salvador milli takımı maçtan önceki gece kaldıkları otelde fanatik Honduraslı taraftarların tacizlerine maruz kalıyor. Çalınan kornalar, pencerelere atılan taşlar sayesinde konuk takım oyuncuları geceyi uykusuz geçiriyor. 8 haziran 1969 tarihinde sahaya çıkan El Salvadorlu bitkin futbolcular son dakikaya kadar direnseler de 90.dakikada gelen golle sahadan 1-0 mağlup ayrılıyorlar ancak onlar için henüz hiçbir şey bitmiş değildir.

EL SALVADORLU FUTBOLCULAR

Maçı El Salvador’da televizyon başında izleyen henüz 18 yaşındaki genç kız Amelia Bolanos, maçın bitiş düdüğüyle birlikte babasının silahını kalbine doğrultarak tetiği çeker. Ertesi gün gazeteler 18 yaşındaki kızın intiharını “Vatanının yıkılışını görmeye tahammül edemedi!” başlıklarıyla manşetlere taşırlar. Devlet başkanı, ordu, bakanların da katıldığı cenaze töreni televizyonlardan canlı yayınlıyorlar. Cenaze törenine katılan halk için o artık bir kahramandır. Tabi bu olay yüzünden bu maç hem futbolcular hem de halk için daha da önemli bir hale gelir.

2. MAÇ VE SONRASINDA YAŞANANLAR

2.maç El Salvador’da yapılır. Bu kez uykusuz olan takım doğal olarak Honduras’tır. Stadyuma halk, linç etmesin diye askeri araçlarla götürülen Honduras Milli Takımı orada da büyük tacize uğrar. 3-1 biten maç sonucu zırhlı araçlarla havaalanına götürülen Honduras Milli Takımı eve sağ salim dönerken, onları desteklemeye gelen taraftarları ise sınıra canlarını zor atarlar. İki taraftar ölmüş, yüzlercesi hastanelik olmuş, 150 Honduras plakalı araç yakılmıştır. İki ülke arasındaki sınır kapatılır.

SON MAÇ VE SAVAŞIN BAŞLAMASI

O zamanlar şimdiki gibi averaj durumu olmadığından tur  3. Maça kalmıştır. Birer maç kazanan ülkeler, son maç için Meksika’da karşılaşır. Maçı 3-2 kazanan El Salvador, Dünya Kupası vizesini alır ama hikaye burada da bitmez. Mağlubiyet sonrasında öfke seviyesi iyice yükselen Honduraslıların tepkisi, sokaklara taşar. El Salvadorlu insanlara yapılan saldırılar, maçın kaybedilmesiyle iyice artar. Günlerce süren gerginlik, bir türlü kontrol altına alınamayınca  14 Temmuz 1969 tarihinde El Salvador uçaklarının Honduras’ı vurmasıyla iki ülke arasında savaş başlar. 4 gün ve yaklaşık 100 saat süren savaşta 4 bin kişi ölür, 12 bin kişi yaralanır ve sınır bölgesinde yaşayan 50 bin kişi evsiz kalır. Her ne kadar turu El Salvador kazanmış olsa da bu savaşın galibi olmaz. Sınırlarda herhangi bir değişiklik olmaz. ABD ve büyük Latin Amerika ülkelerinin araya girmesiyle ateşkes imzalanır ancak zaten kalabalık olan ve insanlarını doyuramayan El Salvador’da işsizlik ve açlık patlama yapar ki bunlar sonucunda ülke neredeyse 10 yıl süren bir iç savaşa sürüklenir. Gergin ilişkiler ise günümüze kadar devam etmiştir.

Kısaca dememiz odur ki futbol asla sadece futbol değildir sayın okurlar…

 

Bir Futbol Maçı Sonucunda Çıkan Savaş ve 4000 Ölü…” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.