KAHRAMAN BİR TÜRK DENİZCİNİN HAZİN HİKAYESİ – BURAK REİS

Türk tarihine baktığımızda sayısız kahraman görürüz. Sadece sayısız kahraman değil sayısız zaferler, sayısız maceralar ve bu liste uzar gider. İşte size bu yazımızda Piri Reis’lerin, Turgut Reis’lerin hatta Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa’ların bulunduğu denizcilik tarihimizden aslında hikayesi pekte bilinmeyen bir kahramanın kahramanlık hikayesini anlatacağım. Belki bu ismi bir okulda ya da bir sokak tabelasında görmüş olabilirsiniz ancak günümüzde çoğu kimse Burak Reis’in hikayesini ve onun kendisini nasıl feda ettiğini bilmiyor. İşte karşınızda Burak Reis ve kahramanlık öyküsü…

SAVAŞ ÖNCESİNDE OSMANLI’NIN AMACI

Sınırları gün geçtikçe Avrupa’nın içlerine doğru girmeye başlayan Osmanlı Devleti’nin bir yandan da Ege ve Akdeniz’de hakimiyet kurma çalışmaları, Hristiyan alemini iyiden iyiye korkutuyordu. Üstelik babası Fatih Sultan Mehmet’in izinden gitmekte olan 2. Bayezid’in arzusu Akdeniz’i bir Türk gölü haline getirmekti. Bunun içinse ilk olarak meşhur Lepante’yi yani İnebahtı’yı daha sonra da Navarin limanı ile Modon ve Koron kalelerini ele geçirmek istiyordu. Ancak karşılarında bu sefer denizlerin hakimi olan Ortaçağ’ın en meşhur korsanları yani Venedikliler vardı…

VENEDİKLİLER’İN AMACI

Venedikliler’in amaçları ise hem Osmanlı’nın yenilebilir olduğunu göstermek hem denizlerdeki üstünlüğünü korumak hem de Ege’deki Osmanlı adaları ile Arnavut kıyılarında Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği Mora’yı ele geçirmekti. Ancak bu o kadar da kolay olmayacaktı.

DONANMALARIN GÜÇLERİ

Sultan 2. Bayezid’in ilk hedefi İnebahtı’ydı. İstanbul ve Gelibolu’da hazırlıklar başladı. Sultan 2. Bayezid, ordusuyla karadan, Kaptan-ı Derya Küçük Davud Paşa’da yaklaşık olarak 200-300 parça arası gemisiyle denizden saldıracaktı. Dönemin meşhur denizcileri Kemal, Burak, Kara Hasan ve Herek Reis’ler de bu savaşa katılmışlardı. Venedikliler’de bu sırada Avrupa’dan destek toplamışlar ve onlarda yaklaşık olarak 200 parça gemiyle Osmanlı’ya meydan okuyacaklardı. Bu Osmanlı ile Venedikliler arasında ki ilk gerçek savaş olacaktı. Osmanlı donanması fırtınaya yakalanmıştı. Bu yüzden kara ordusu bir takım sıkıntılar çekmiş olsa da donanma aylarca süren sıkıntılı yolculuktan sonra İnebahtı’ya yaklaştı. Ancak İnebahtı’ya girebilmek o kadar da kolay değildi. Bunun için Brodano Kanalı’nın geçilmesi gerekiyordu. Ancak Venedikliler’de tam burada Osmanlı Donanması’nı bekliyordu. İşte olayın kopacağı yer tam da burasıydı, Brodano Kanalı…

VENEDİKLİLER’İN BAYRAĞI

SAVAŞ PLANI

Kaptan-ı Derya Davud Paşa, bir yanına Kemal Reis’i, diğer yanına ise Burak Reis’i alarak planını anlatmaya başladı. Bu plana göre daha kuvvetli olan düşman donanmasını yarıp kuvvetini azaltmak için Davud Paşa bir akıncı müfrezesi oluşturacaktı. Bu müfreze düşmanın arkasına sarkarken geride kalan donanma hücum edecek ve düşmanın dikkatini bu yöne çekecekti. Ancak burada ki asıl sıkıntı bu müfrezenin farkedilmesi durumunda tamamen çaresiz kalacak olmasıydı. Bunu anlayan Kemal Reis ve Burak Reis bu müfrezeye Davud Paşa’nın önderlik etmesine karşı çıktılar ve Burak Reis seve seve bu müfrezeye Reislik edebileceğini söyledi.

İLK HAREKET

Donanma-yı hümâyûn şafak sökmeden Porto-Longa limanından çıktı. Çok geçmeden Sapienza Adası civarında görünen düşman donanmasıyla öncüler savaşa tutuştu. Yaklaşan Venedik donanmasının rampa yapmasına meydan bırakmadan uzaktan top ateşi ile karşılanmasına çalışıldı. Herek Reis, muhârebenin başlangıcında üzerine gelen iki Venedik göğesini, Burak Reis de bir düşman mavnası ile bir göğesini top ateşi ile batırdı. Kararlaştırıldığı gibi Burak Reis’in gemisi ayrılarak düşman gemilerinin arkasına sarkma manevrasına girişti. Ancak ne olduysa burada oldu ve Burak Reis farkedildi.

KOVALAMACA BAŞLADI

Amiral Armenyo ile Korfu Valisi Loredano , bu gemide olsa olsa Kemal Reis vardır, bu cür’eti başka kimse alamaz dediler ve onu yakalamakla büyük nam kazanacaklarını düşünerek Burak Reis’in peşine düştüler. Öncelikle Amiral Armenyo, heybetli gökesi ve iki kalyonla birlikte Burak Reis’e saldırdı ancak Burak Reis bu iki kalyonu top atışlarıyla kısa sürede batırdı. Sırada Armenyo’nun gökesi vardı ki o sırada yardıma Loredano yetişti. Bu iki gemi Burak Reis’in isabetli top atışları karşısında bir şey yapamayacaklarını anlamışlardı. İki amiral bir araya gelip savaşı rampa savaşına çevirme konusunda anlaştılar. Burak Reis’in gökesinden daha hızlı olan iki düşman gökesi hızla ileri atılarak Burak Reis’in gökesinin iki yanına kancalarla rampalarını attılar. Burak Reis bu işin sonunda buradan kurtulamayacağını anlamıştı ve yakın arkadaşı olan Kara Hasan’a seslendi; “Yiğit kardeşim Kara Hasan! Çabuk levendlerimizi hazırla, göze göz dişe diş harb edeceğiz!” Kara Hasan; “Ya mağlûb olursak” dedi. Burak Reis; “Şan ve şerefle ölmek, şehîdlik yok mu?” diye cevap verdi.

MANZARA ÇOK KÖTÜYDÜ

Venedikli 2 gemide toplam 3500 civarı asker varken Burak Reis’in elinde ise sadece 1200 levend vardı. Ortalık tam bir savaş alanına dönmüştü. Adeta birbirine yapışık 3 gemide birbirleriyle savaşan 5 bin civarı asker vardı. Manzara insanın tüylerini ürpertecek derecede vahşiyane idi. Kılıçlar, yatağanlar, palalar havaya kalkıp kalkıp iniyor, adaleli kollar bu silahları bir kamine kuvveti ve düzeni ile düşmanlarına saplıyordu. Topuzlar, balyozlar, baltalar bir vuruşta başları ya parçalıyor, ya bedenlerinden koparıp atıyordu. Her taraftan kan fışkırıyordu. Her üç geminin güvertesinde bir kan selidir akıyordu. Feryat, figan bir gulgule halinde göğe doğru yükseliyordu.

BURAK REİS’İN AKLINA GELEN FİKİR, BİR ÇEŞİT KAMİKAZE

Durumun iyice çaresiz bir hal aldığını gören Burak Reis’in kafasında bir fikir, şimşek gibi çaktı. Tutuşturduğu bir neft oku, düşman gökesinden birine attı. İkincisini de diğer tarafındaki gökeye fırlattı. Burak Reis gökesine, her iki yandan kenetlenmiş olan iki Venedik gökesi de tutuştu. Önce yelkenleri saran alev her tarafa yayılmaya sonrasında ise büyümeye başladı. Boğuşma şimdi alev ve dumanlar arasında devam ediyordu. Ortalık tam bir cehenneme dönmüştü. Bu sırada Burak Reis, bu iki geminin arasından sıyrılıp kaçmayı denedi ancak başarılı olamadı. Üstüne üstlük alevler, iki geminin arasında sıkışmış olan Burak Reis’in gemisine de sıçramıştı. Ve Burak Reis askerlerine son emrini verdi, “Gemiyi Terk Edin!!!”

OLAYIN ŞAHİTLERİNDEN BİRİSİNİN ANLATTIKLARI

Bu savaşta Burak Reis gökesinde bulunmuş olan Sefai, bu hazin tabloyu şöyle anlatır: “Kaçarken Burak Reis’e rast geldim. Cübbesini sırtından salmamış, hayretinden gücü kalmamıştı. Ona bey muradın nedir? Dedim, cevap vermedi. Ben de fazla kontrol edemedim, geçtim. Dümen evine eriştim. Halk buraya üşüşmüş birbiri üzerine yığılmıştı. Denize atlayanlar çok oluyordu. Fakat birbirlerine yapışıp boğuluyorlardı.”

VE HAZİN SON…

Burak Reis’in aklında tek bir şey vardı, o da vatan uğruna gerekirse kendini feda etmekti. İşte Burak Reis’in de yapacağı buydu. Bu savaşa bir son vermenin zamanı gelmişti. Burak Reis kendi gemisinin baruthanesine gidip burayı ateşlemeye karar verdi. Bir yanda askerler de kendi gemilerini neftliyor, düşman ise durumu anlamış kaçmak için halatları kesiyordu. Ancak kahraman askerler düşman halatları kestikçe kancalı halatları yeniliyor düşmanın kaçmasına izin vermiyordu. İşte bu sıralarda gökyüzü büyük bir gürültüyle bir anda kızıla büründü…

SAVAŞIN DEVAMINDA İSE…

Burak Reis’i kaybetmiştik ancak düşmanda 2 büyük amiralini kaybetmişti. Bu hareket ile Venedikli askerlerin morali tamamiyle çöktü ve savaş sahnesinden yavaş yavaş çekilmeye başladılar. Ve İnebahtı yolu Osmanlı için açılmış oldu. Patlamadan hemen sonra Kaptan-ı Derya Davut Paşa olay yerine yardım için kayıklar gönderdi. Yaklaşık olarak 700 Türk, 600 Venedikli kurtarıldı.

Burak Reis unutulmadı tabi ki. Olayın gerçekleştiği Brodano Adası’na Burak Reis Adası adı verildi. Ayrıca bu büyük savaş bir çok kaynakta Burak Reis Savaşı olarakta bilinmektedir.

KAHRAMAN BİR TÜRK DENİZCİNİN HAZİN HİKAYESİ – BURAK REİS” için bir yorum

  • 12 Ocak 2019 tarihinde, saat 10:47
    Permalink

    As a Newbie, I am continuously searching online for articles that can aid me. Thank you ebbceekdcgck

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.