Futbolda Sarı ve Kırmızı Kartların Kullanılmasına Sebep Olan Maç

Futbol asla sadece futbol değildir, denir. Aslında doğrudur da, çünkü futbol öyle bir oyundur ki milyonlarca kişiye dertlerini unutturabilir, ülkedeki sorunları halının altına itebilir ya da şu yazımızda yazdığımız gibi ülkeler arası bir savaşa bile sebep olabilir. Ülkemizde de durum benzerdir. Özellikle Fenerbahçe-Galatasaray derbilerinde ülkede adeta hayat durur, özellikle yakın tarihte bu derbilerde çıkan olaylar aylarca hatta yıllarca konuşulmuştur. Öyle derbiler yaşanmıştır ki birbirini kovalayan, saha içinde yumruklaşan, kavganın gürültünün az olmadığı maçlar olmuşlardır genelde. Doğal olarak böyle maçlarda ceza kartları denilen sarı ve kırmızı kartlar da oldukça sık kullanılmıştır. Hatta kırmızı kart demişken Beşiktaş’ın tam 5 futbolcusunun kırmızı kart görmesinden dolayı hükmen mağlup olduğu Samsunspor maçını hangi futbolsever unutabilir ki? Peki aslında bu kartların futbolda uzun bir süre boyunca olmadığını söylesem? Yani aslında sarı ve kırmızı kart futbola yakın zamanda eklenmiştir. Ve bu kartların futbola gelmesinin hikayesi oldukça ilginçtir. Gelin sizlerle o hikayeyi konuşalım…

12 Nisan 2009 Galatasaray-Fenerbahçe Maçında Yaşanan Kavgayı Uzaktan izleyen Roberto Carlos ve Lincoln

KARTLARDAN ÖNCESİ

1966’ya kadar maçlarda henüz sarı kart veya kırmızı kart yoktu. Bunun yerine hakemler oyuncuları yanlarına çağırıyor futbolcuları ikaz ediyor ya da oyundan atıldığını futbolcuya yine sözlü şekilde iletiyordu. Bu ikaz edilme ya da uyarı olayı da şimdi ki sarı kartın yerine geçiyordu. Yani hakemler uyardıkları oyuncuları not ediyor bu oyuncular da maçtan bir süre sonra açıklanıyordu.

KARTLARIN DOĞUŞU

Ne olduysa 1966’da İngiltere-Arjantin maçında oldu. Bu maç öyle gazozuna oynanan bir maç değildi. 1966 Dünya Kupası yarı finaliydi. Maçın ertesi günü Manchester United ve İngiltere Milli Takımı’nın efsane futbolcusu olan Boby Charlton’un kardeşi Jack Charlton gazeteye bakarken kendisini ihtar alan futbolcular arasında görünce ufak bir şok yaşadı. Çünkü maçta böyle bir şey olmamıştı. Hemen telefona sarılan Jack, milli takım yetkililerini aradı ve durumu sordu. Ancak durum değişmedi. Hakem raporunu inceleyen milli takım yetkilileri Jack’in gerçekten de uyarıldığını söylediler. Bunun üzerine futbolcu FIFA Hakem Komitesi Başkanı’nı arayarak maçta ihtar aldığını yeni öğrendiğini, ayrıca maç boyunca hakemin dediği hiçbir şeyi anlamadığını söyledi. İşin komik kısmı ise burada ortaya çıktı çünkü Alman hakem Rudolf Kreitlein, daha doğrusu İngiltere-Arjantin maçını yöneten Alman hakem Rudolf Almanca dışında hiçbir dili bilmiyordu. Yani Jack haklıydı.

SARI VE KIRMIZI RENK FİKRİ

Wembley Stadı’ndan ayrılan FIFA Hakem Komitesi Başkanı bu durumu nasıl çözeceğini düşünerek trafikte yavaş yavaş ilerlerken kırmızı ışıkta durdu. Ve  işte ceza kartları fikri ilk olarak burada aklına geldi. Aston’un aradığı çözüm buydu. Sarı, “Dikkat et ve sakin ol”, kırmızı, “Dur, artık oyunda değilsin” anlamına gelecekti. Aston, böylece özellikle maçı tribünden ya da televizyondan izleyen seyircilerin oyuncuya yapılan uyarı hakkında rahat bilgi alacaklarını düşündü. FIFA, Aston’un verdiği bu öneriyi kabul etti ve 1970 yılında ki Meksika Dünya Kupası’nda bu öneri uygulandı.

Eski Hakem ve FIFA Hakem Komitesi Başkanı Ken Aston

KARTLARIN İLK KEZ UYGULANMASI VE İLK KIRMIZI KART

Ceza kartları ilk kez 1970 Meksika Dünya Kupası’nda uygulanmaya başlandı ancak 33 sarı kartın çıktığı kupada kırmızı kart çıkmamıştı. Dünya Kupalarında ki ilk kırmızı kart bir Türk’e kısmet olacaktı. Evet yanlış duymadınız ilk kırmızı kart bir Türk’e nasip olacaktı ancak kartı gören değil gösteren kişi yani hakem Türk’tü. 1974 Dünya Kupası’nda Türkiye tarihinde bu kupaya çağırılan ilk hakem olan Doğan Babacan, Berlin’de oynanan Batı Almanya – Şili mücadelesinin 67. dakikasın da tarihin ilk kırmızı kartını Şilili futbolcu Caszely’ye göstererek tarihe geçti. Bu kart Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kartı olmakla beraber kırmızı ve sarı kartlar futbol oyununda yerini iyice almış oldu. İşte o gün bugündür futbolda kartları görmekteyiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.