“İnsanları Bir Anda Taş Kesilen Şehir” Yalanı: POMPEİ

KISACA POMPEİ

Yazımıza öncelikle Pompei’yi anlatmakla başlayacağım. Yaklaşık 2000 yıl kadar önce Pompei, Roma İmparatorluğu’na ait bir şehirdi. Napoli ile arası sadece 30 kilometreydi. Şehir adeta bir gösteriş şehriydi. Bu sebepten ötürü de şehrin sosyal durumu Roma İmparatorluğu’nda ki birçok sosyete için adeta yazlık şehir durumuna gelmişti. Ayrıca şehir, Roma’daki Kolezyum’dan sonra ülkenin en büyük ikinci arenasına sahipti ve büyük gladyatör dövüşlerine de ev sahipliği yapıyordu. Ayrıca Spartacus dizisinde de göreceğiniz üzere İmparatorluk’ta cinsellik, çok farklı noktalara gelmiş, fuhuş, tecavüz ve daha birçok şey çok yaygın hale gelmişti. Ancak bunlar Pompei’nin yok olmasına sebep oldu demek çok komik bir durumdur.

POMPEİ’NİN YOK OLMA SEBEBİ

Pompei’nin yok olmasındaki en önemli sebep, şehrin üzerine kurulduğu Vezüv Yanardağı’nın bir daha patlamayacağını düşünmekti. Avrupa kıtasındaki tek aktif yanardağ olan Vezüv, sadece Pompei’yi değil onun yanında Herculaneum ve Stabiae şehirlerini de yok etmiştir. Aslında Vezüv yanardağı tarih boyunca hareketli bir yanardağ olmuştur. Başından sık sık dumanlar ve ateşler saçan bu yanardağı Romalılar, tanrıların savaş yeri olarak tasvir etmişlerdir. Ayrıca hareketli derken mecazi anlamda söylemiyorum, yaşadığı patlamalardan ötürü yanardağın yüksekliği de sık sık değişmektedir. 1900 yılında 1276 metre olan dağ, 1906 yılında 982 metreye düşmüşken şu anda dağ 1170 metre dolaylarındadır. Pompei patlaması dışında bu yanardağ 472 yılında da büyük bir patlamaya sahne olmuştu, öyle ki bu patlamada yayılan küllerin ve dumanların İstanbul’a kadar ulaştığı söylenir. Bundan sonra ise sıra ile 1631’de (18.000 kişi öldü), 1794’de (5.700 kişi öldü), 1822, 1855, 1872, 1880, 1895, 1906, 1929 ve 1944 yıllarında patlayarak can ve mal kaybına sebep oldu. 1906’daki patlamada birçok kasaba ve köy lavlar ve küller altında kalıp harap oldu. 1944’deki patlamada San Sebastino kasabası kül ve lavlarla harap oldu.

VEZÜV YANARDAĞI’NIN PATLAMASI VE O SIRADA POMPEİ

Gelelim Pompeii patlamasına. Tarihler milattan sonra 79 yılında sıcak bir Ağustos gününü gösteriyordu. Sık sık tepesinden dumanlar çıkan yanardağa alışan halk ,akşam saatlerinde yükselmeye başlayan dumanı pek umursamamıştı ancak bu seferki farklıydı. İnsanların büyük kısmı yataklarında uykularındayken yanardağın püskürttüğü kükürt gazı daha ilk birkaç saatte yüzbinlerce insanı öldürmüştü bile. Yani insanlar, yanarak ya da başka bir şekilde değil, aslında zehirlenerek ölmüşlerdi. Yanardağın patlamasından sonra cesetlerin üstünü tamamen kül tabakası kaplamıştı. Aradan geçen yıllar boyunca cesetler çürümüş olsa da üzerilerindeki külden dolayı cesetler dışarıdan bakıldığında ilk günkü gibi kalmış şekilde görünüyordu.

POMPEİ İNSANLARININ TAŞ OLMALARININ GERÇEK SEBEBİ

Bu cesetler bulunduktan sonra bilim insanları küllerin arasından sıvı alçı dökerek kalıpları çıkarmıştır. İşte “Pompei insanları taş oldu” söylentisinin de sebebi budur. Aslında bu insanlar taş olarak ölmemişler, zehirlenerek ölmüşlerdir. Günümüzde Napoli’ye gidip, Pompei’deki insanlar, ahlaksızlıklarından dolayı lanetlendi ve taş edildi derseniz, sizinle dalga geçecekler ve onların aslında alçı olduğunu söyleyeceklerdir.

“İnsanları Bir Anda Taş Kesilen Şehir” Yalanı: POMPEİ” için 15 yorum

 • 10 Ocak 2019 tarihinde, saat 01:21
  Permalink

  Kardeşim kemik ve et dokusu bile bulunmuş. Sen kafayı mı yedin yoksa?

  Yanıtla
  • 10 Ocak 2019 tarihinde, saat 01:24
   Permalink

   Mesela sana mı zalim? Parmakların taşlamalıydı mesela. Ama Allah işte kurban olduğum. Başka güne saklıyor senin gibileri.

   Yanıtla
  • 15 Ocak 2019 tarihinde, saat 14:52
   Permalink

   Sana şöyle bir cevap vereyim;
   Bu hikayesini okuduğumuz Pompei Halkı nın bu dünyada taşlaşması şimdi zulüm eden zalimlerin çekeceği cehennem azabından daha hafiftir AMA MAHŞER GÜNÜ YAKINDIR HAKLI HAKSIZDAN HAKKINI ALIR.

   Yanıtla
   • 7 Şubat 2019 tarihinde, saat 08:03
    Permalink

    Pompei MS 79 yılında Venüs yanardağının patlaması sonucu yok edilen bir şehirdir. İlahi bir cezalandırma söz konusu değildir. Son büyük Türkiye depremi ne kadar insanları cezalandırmayı amaçıyorsa, Pompei depremi de o kadar amaçlamıştır.
    Doğal afetlerin amacı yoktur. Anlamı vardır. Onlara anlamını biz veririz.

    Bırakın bu saçmalıkları..

    Yanıtla
  • 26 Ocak 2019 tarihinde, saat 20:20
   Permalink

   Allah belanı versin.edepsiz.allah için o kelime söylenirmi

   Yanıtla
 • 9 Kasım 2018 tarihinde, saat 15:54
  Permalink

  Onlar taşlaştı bir kere adamın abicim Allah a c.c. inanmıyorsanız siz bilirsiniz din hocamız da taşlaştı demişti hocaylamı biliyon

  Yanıtla
 • 27 Ekim 2018 tarihinde, saat 21:34
  Permalink

  Allah’ı inkar edicem diye Bin Takla Attınız Yeter Be Kardeşim . Daha ne İstiyorsunuz İlla Size Görünmesi mi Gerekiyor? Ama ben Eminim ki Size Görünse Siz Yine de İnkar Edeceksiniz…Peygamber Efendimiz’e ( S.a.v ) İnanmayanlar Ondan Bir Mucize Beklerler, Resulullah Dolunay Oldugu Bir Gün Ayın ikiye Bölündüğünü Gösterir de Onlar Yine de İman Etmez, Gözlere Büyü Yapıldığını Düşünürler. Bu Sefer Uzak Yoldan Gelenlere De Sorarlar Onlar da Buna Şahit Olduklarını Söyleyince Bu Sefer de Peygamber efendimizin Gökleri Büyülediğini Söyerlerler. Kur’an da Şöyle Geçer;“Kıyâmet yaklaştı ve ay yarıldı. Kâfirler bir mucize görünce yüz çevirirler ve: ‘Bu devam ede gelen bir büyüdür.’ derler.”(Kamer, 54/1-2)…Çünkü Sizin Kalbiniz Kararmış Görmüyorsunuz,Görmek İstemiyorsunuz,Zor Geliyor İbadet etmek,İman Etmek…Eminim Bugün İşlenilen Günahların Bir Cezası Olmasaydı İslamda , Hepiniz Birer Dindar Olacaktınız.

  Yanıtla
  • 10 Şubat 2019 tarihinde, saat 17:14
   Permalink

   Sıktır masalcı 😀

   Yanıtla
 • 19 Eylül 2018 tarihinde, saat 22:59
  Permalink

  Sayın admin efendi . Sanırım siz ALEMLERIN RABBI OLAN ALLAH A INANMIYORSUNUZ. SIZIN BU BAHSETMIS OLDUGUNUZ DOGA OLAYINI ALLAH BIZE 1400 KUSUR SENE ONCE KURANDA ACIKLADI . VE BUKADAR YIL ÖNCE KIMSENIN BÖYLE BIR BILGISI DAHI YOKTU. VE ALLAH HELAKINI SENIN ZANNETTIGIN GIBI DEGIL HERŞEYI DOĞA ILE YAPAR. KISACASI ALLAH ABESLE ISTIKAL ETMEZ. KURANI AÇ VE OKU NE YAZIYOR SADECE BU AYETI DEĞIL DIGERLERINI ‘DE VE BUNLARIN M.S.611 YILINDAN SONRA INSANLARA BILDIRILDIGINI DE DUSUNEREK ANLA .

  Yanıtla
 • 11 Eylül 2018 tarihinde, saat 00:30
  Permalink

  Sonuçta helak olmuşlar bu bi gerçek

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.