İstanbul’da Denizin Altındaki Gizem – 10. Ada Vordonisi

İstanbul’un Prens Adaları’nı bilmeyen yoktur. Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Sedefadası, Kınalıada, Yassıada, Sivriada, Kaşıkadası ve Tavşanadası olarak isimlendirilmiştir Prens Adaları’nı oluşturan bu 9 ada. Peki sizlere yıllar yıllar önce bu adalara ek olarak 10. bir ada daha bulunduğunu söylesem şaşırır mıydınız? Toplanın İstanbul’un Atlantis’ini anlatıyorum.

Bundan yaklaşık 1000 yıl kadar önce  1010 yılına kadar, Maltepe sahilinin 700 metre kadar açığında bulunan ve aynı zamanda Bizans döneminde manastır olarak kullanılan bir adaydı Vordonisi. Ada Manastır Kayalıkları, Bostancı Çöken Ada ve Höreke adlarıyla da biliniyordu. Aslında Vordonisi Adası İstanbul’un 10. Adası olmakla beraber aynı zamanda 11. Adasıydı da. Çünkü Vordosini Adası aslında 2 küçük adacıktan oluşuyordu. Takvimler 1010 yılının Temmuz ayını gösterdiğinde İstanbul’da çok şiddetli bir deprem meydana geldi. Bu deprem öylesine şiddetliydi ki, deprem sonucunda Vordonisi Adası adeta kayıp şehir Atlantis gibi sular altında kaldı. Vordonisi Adası’nın üstünde yaşayanlarla birlikte suya gömülmesi, diğer ada sakinleri için de panik yarattı. Fakat diğer adalar için böyle bir risk olmadığı, çünkü tüm adaların granit kayalıklar üzerinde yer aldığı öğrenildi. Vordonisi Adası ise alüvyon bir tabakada oluşmuştu ve bu açıdan diğer adalardan jeolojik olarak farklıydı.

Nesilden nesile aktarılmasına rağmen Vordonisi Adası zamanla bir şehir efsanesine dönüştü ve unutuldu. Ancak Fener Rum Patrikhanesi’nin MS 500 tarihli İstanbul haritasının tekrar incelenmesi sonucunda ada yeniden fark edildi. Haritada İstanbul’a en yakın ve en küçük adanın neresi olduğu sorgulandığında cevap yine Vordonisi oldu. Kayıp adayı yakın tarihte ortaya çıkaran isim ise bir başka adalı olan Büyükadalı Dr. Akilla Millas’tı.

Üzerinde manastır kalıntıları bulunan adanın arkeolojik açıdan aydınlatılarak gün yüzüne çıkarılması için 2015 yılı Ekim ayında çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar kapsamında dalış ekibi sular altında kalan adanın görüntülerini ve fotoğraflarını çekip, ardından konunun uzmanları tarafından araştırılması ve depremle ilgili bölgede nelerin yaşandığı öğrenmeyi amaçladı.Yapılan çalışmalarla adanın tüm tarihi ile keşfedilecek ve Unesco’ya sunulacak. Daha sonra ise batık adanın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınarak turizme açılması hedefleniyor.

 

Ada Günümüzde Bile Görülebiliyor

Denizdeki su seviyesi yükselmeden önce adadaki yapılar çok daha iyi görülebiliyordu. Günümüzde Bostancı’dan Büyükada’ya vapurla gidilirken iki deniz fenerinin yanından geçilir. İkinci fenere, yöre halkı “Çakar” der. Vordonisi Küçükyalı- Bostancı sahilinin tam karşısında kıyıdan yaklaşık 3 mil kadar uzaklıktaki bu ikinci fenerin altındadır. Bu bölgede sahilde otururken de denizde görülen köpüklü alan Vordonisi’yi işaret eder. Satyros Manastırı’nın kalıntıları da Küçükyalı Karayolları’nda E5’ten minibüs caddesine inerken görülebilir. Küçükyalı, Çınar mahallesi semt camisinin ve muhtarlık binasının yanındaki yıkıntı, Maltepe Arkeolojik Parkı olarak adlandırılmıştır.

İstanbul’da Denizin Altındaki Gizem – 10. Ada Vordonisi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.