Kaşıkçı Elması’nın Çöplükten Günümüze Geliş Hikayesi

Kaşıkçı Elması , Dünya’nın en çok bilinen elmaslarından biri olmakla beraber Topkapı Sarayı’nda sergilenen bir hazinedir. Ancak gel gelelim bu elmasın ortaya çıkış hikayesi tam net değildir. Bu hikayeyi araştırdığımız da karşımıza 2 farklı hikaye çıkmakla beraber bir tanesi çok daha fazla dillendirilir. Gelin bu iki hikayeyi de benden dinleyin ve hangisinin daha olabilir olduğuna siz karar verin.

Kaşıkçı Elması

AZ BİLİNEN İLK HİKAYE VE NAPOLYON

İlk hikayemiz, diğerine göre daha az bilinen Napolyon hikayesidir. Evet yanlış duymadınız, Napolyon. İçinizden Napolyon’un elması nasıl Osmanlı’ya gelmiş diyenler olabilir, kısaca anlatıyorum. Takvimler 1744 yılını gösterirken Fransız bir subay olan Pigot, Hindistan’da bulduğu bu nadide mücevheri yanına alarak Fransa’ya gelir. Ancak bir süre sonra mücevher satılığa çıkar ve bu nadide eseri Napolyon’un annesi satın alarak koleksiyonuna katar. Ancak ne var ki bir süre sonra Napolyon için işler tersine döner ve Napolyon sürgüne gönderilir. Buna engel olmak isteyen acılı anne, diğer mücevherleriyle beraber bu elması da satılığa çıkarır ve burada devreye o sıralarda Fransa’da bulunan Tepedelenli Ali Paşa’nın bir adamı girer ve mücevheri tam 150.000 altın ödeyerek paşaya getirir. Ancak Ali Paşa’nın sonu da Napolyon’a benzeyecek şekilde ilerler ve hayatı tersine döner. Sultan 2. Mahmud zamanında devlete isyan eden Ali Paşa öldürülür ve bütün servetine el konulur. Böylelikle elmasın Hindistan’dan Fransa’ya, oradan da Osmanlı hazinesine giden yolculuğu Topkapı Sarayı’nda son bulur. İşte anlatılan ilk efsane budur. Gelelim diğer hikayeye.

Napolyon Bonaparte

EN ÇOK BİLİNEN HİKAYE – ÇÖPLÜKTEN GELEN ELMAS

Bu hikaye ise öyle Hindistan’da filan değil, direkt olarak bizim topraklarımızda geçiyor.  1699 yılında İstanbul’da her bölgenin, kadı tarafından seçilmiş olan birer çöp toplayıcısı vardır. Baldırıçıplak olarak bilinen bu çöp toplayıcılar topladıkları çöpe göre vergi verirler, buldukları ise yanlarına kalır. İşte bu baldırıçıplaklardan birisi bir gün Eğrikapı-Suriçi sahilinde çamurların içinde yuvarlak bir taş bulur. (başka bir iddiaya göre Tekfur Sarayı’nın civarında bulunmuştur.) Bu taşı cam zanneden baldırıçıplak, oymacı diye tabir edilen kaşıkçıya giderek bu taşı 3 tahta kaşığa değişir. Evet yanlış duymadınız, şu anda değeri paha biçilemez olan bu değerli mücevherin ilk değeri sadece 3 tahta kaşıktır. Mücevheri alan kaşıkçı hiç beklemeden koşusu olan kuyumcuya gider, kuyumcu ise bu taşı 10 akçeye satın alır. Elması satın alan kuyumcu koşarak bir arkadaşının yanına gider ve taşın değerini konuşurlar ve sonunda bu taşın ne kadar değerli olduğuna karar verdiklerinde ise aralarında bir kavga çıkar. Olay büyür, kuyumcubaşına kadar uzanır. Olay daha fazla büyümeden kuyumcubaşı ikisine de birer kese altın vererek olayı çözer ancak olay burada bitmez. Tüm bu olan bitenler, Osmanlı tarihinin en güçlü sadrazamlarından birisi olan Köprülüzade Fazıl Ahmet Paşa’nın kulağına gitmiştir. 19 Osmanlı Padişahı 4. Mehmet yani diğer adıyla Avcı Mehmet’e aksettirilen olaydan sonra bir Hatt-ı Hümayun’la yani bizzat Osmanlı padişahının fermanıyla elmas hazinenin eline geçer. Kuyumcubaşı’ya ise Kapıcıbaşılık rütbesiyle bir kese bahşiş hediye edilir. Eğrikapı çöplüğünde bulunup 3 kaşığa değiştirilen taş, işlenince tam 86 karatlık bir elmasa ve aynı zamanda dünyanın en çok bilinen elmaslarından birisine dönüşür.

4. Murat

ELMAS İLE İLGİLİ BİR KAÇ UFAK BİLGİ

-Kadife üzerinde sergilenen Kaşıkçı Elması’nın adı elmasın şeklinden gelmektedir.

-Elmasın adının zamanının ultra zengini olan Adnan Kaşıkçı ile hiçbir bağlantısı yoktur.

– Büyük ekonomik sıkıntılar çekilen 70 ve 80’li yıllarda elmasın satılmasıyla devletin rahatlayıcı fikri sık sık dile getirilmiştir.

-Uğur Dündar, Topkapı Sarayında teşhir edilen versiyonunun sahte olduğunu iddia eder.

-Kaşıkçı Elması, hikayesi itibariyle masallara romanlara konu olsa da mevcudiyeti tamamen gerçektir.

-Ayrıca Rahmetli Michael Jackson, bu elması bir klibinde kullanmak istemiş ancak izin verilmemiştir.

-Elmasın çevresinde 2 sıra olarak toplamda 49 adet pırlanta kuşatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.