Piri Reis’in Sırlar İçinde Ölümü

Herkes bir yerlerden duymuştur Piri Reis’i. 2 Dünya haritası ve denizcilik için çok önemli bir yapıt sayılan Kitab-ı Bahriye’nin yanı sıra Osmanlı zamanında kazandığı başarılarla da adını tarihe altın harflerle kazımıştır. Bu günlerde ise Amerika kıtasını ilk kimin keşfettiğine dair haberlerle de gündeme gelmekle beraber kendisinin ölümünün 500. yılı sebebiyle 2013 yılının UNESCO tarafından Piri Reis Yılı olarak kabul edilmesi bile aslında ne kadar büyük ve başarılı bir denizci olduğunu göstermektedir. Peki bunca başarısı bilinmesine rağmen Piri Reis’in nasıl öldüğünü hiç düşündünüz mü? İşte burada büyük bir gizem vardır. Bu kadar başarılı bir denizcinin  ölümünü tarih kitaplarımız pek yazmaz ama bu ölüm gerçekten ilginç olaylar sonucu olarak ilginç bir sebeple olmuştur. Buyurun yazımıza geçelim…

Piri Reis’in Meşhur İstanbul Haritası

 

Osmanlı Donanması’nın 30 gemisiyle Hint Okyanusu’na açılan Piri Reis, Maskat açıklarında kendisinin 2-2.5 katı büyüklüğünde olan Portekiz donanmasıyla çarpışmış ve rakibini alt etmiştir. Kurtulabilen Portekizliler Hürmüz Adası’na sığınmışlardır. Bu adadaki kaleyi kuşatan Piri Reis, Portekizlilerle anlaşıp onlardan ve bazı hediyeler alarak kuşatmayı kaldırmıştır. Ancak bu, kendisini ölüme götüren ilk büyük hatadır. Burada sorulması gereken bir soru vardır, Piri Reis, Portekiz yardım filolarının gelmekte olduğu söylentileri sebebiyle mi kuşatmayı kaldırmıştır, yoksa rüşvet aldığı söylentileri gerçek midir?

Piri Reis

PİRİ REİS’İN İDAMININ İSTENMESİ

Piri Reis daha sonra Basra’ya geçmiştir. Ancak Portekiz donanmasının buraya geldiğini duyunca bölgede sıkışmamak için sadece savaş ganimetlerinin olduğu 3 kadırgayı yanına alarak bölgeden uzaklaşmıştır. Ancak Basra’da kalan gemileri ise adeta başıboş bırakmıştır. Bir gemisini de yolda kaybeden Piri Reis, Mısır’a vardığında Mısır Valisi tarafından tutuklanır ve durum Kanuni Sultan Süleyman’a bildirilir. Kanuni, Piri’nin Hürmüz’de kaldırdığı kuşatmayı ve Basra’da askerlerini ve gemilerini bırakmasını suç kabul edip Piri Reis’in idamını emreder. 80 yaşına gelmiş, geçmişi başarılarla dolu bir Türk denizci idam edilmiştir.

PİRİ GERÇEKTEN RÜŞVET ALMIŞ OLABİLİR Mİ?

Ancak Piri idama giderken buna bu olaylara ek olarak ona muhalefet olan, ondan nefret eden kişilerinde rol oynaması ilginçtir. Üstelik 80 yaşına gelmiş ve mal varlığı üst düzey olan bir denizcinin rüşvet alması da pek mantıklı değildir. Bu kadar başarılı bir denizcinin Basra’dan başarılı çıkamayacağını düşünüp en azından savaş ganimetlerini düşmana kaptırmamak istemesi de gayet normal bir düşünce olarak kabul edilebilir. Ancak Piri Reis’in düşmanları, hasımları tarafından çıkarılan söylentiler ve yapılan uygulamalar onu iyice haksız konuma getirmiştir. Misal Basra Valisi Kubad Paşa’nın Mısır Valisi’ne yazdığı mektupta Piri’nin Osmanlı’nın itibarını zedelemesinden ve donanmayı başıboş bırakıp kaçtığından bahsetmesi buna örnektir.

Yani anlayacağınız dostlar, Osmanlı’da ne kadar başarılı da olsanız, hatta adınız Piri Reis bile olsa, kelleniz padişahın 2 dudağının arasındadır ve bu padişahı etkilemek tarihte çokça denk gelinen bir şeydir.

Piri Reis’in Sırlar İçinde Ölümü” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.