Sindirella’nın Ayakkabılarının Aslında Camdan Olmaması

Sindirella hikayesini sanırım hepimiz biliriz. Hatta “Külkedisi Sindirella” dersek daha doğru olur. Kısaca hatırlamak gerekirse Sindirella bir baloya katılmak için bir periyle anlaşma yapar ve bütün kıyafetleri baştan aşağı gece yarısı oluncaya kadar değişir. Hatta sadece kıyafetleri değildir değişen, aynı zamanda artık bir faytonu ve şoförü de vardır. Yani gece yarısına kadar o fakir Sindirella gitmiş yerine gösterişli ve zengin görünümlü Sindirella gelmiştir. Baloda ise prensle ufak bir aşk yaşarlar ve Sindirella saatin farkına varmaz. Saati farkettiğinde ise artık çok geç olmuştur ve kaçmaya başlar ve bu sırada camdan yapılmış olan ayakkabılarından birisini merdivenlerde düşürür. Daha sonra prens bu ayakkabıyı ülkedeki herkese tek tek denettirerek Sindirella’yı bulur ve evlenip mutlu mesut olurlar. Gerçi aşık olduğu kadını yüzünden değil de ayağından tanımakta ilginç bir durum, üstelik koca ülke de Sindirella ile aynı ayak numarasına sahip olan başka birisi de olmaması…. Neyse konumuza dönelim, bu hikayede ki en dikkat çekici şeylerden birisi camdan ayakkabılardır. Peki sizlere orijinal hikayede bu ayakkabıların camdan olmadığını ve hatta bu ayakkabıların en az 8 farklı çeşidi olduğunu söylesem ilginizi çeker mi?

Sindirella

SİNDİRELLA HİKAYESİNİN GEÇMİŞİ

Aslında Sindirella hikayesinin geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Ancak bugün bilinen son hali 17. Yüzyılda yazıya dökülmüştür. İşte bu yazıya dökme işlemi sırasında ise ufak bir çeviri hatası bütün hikayeyi baştan aşağı değiştirmiştir. Bu ortaçağ masalında Vair, yani sincap kürkü anlamına gelen kelimeyi Verre, yani cam anlamına gelen kelimeyle karıştıran yazar Charles Perrault hikayeyi bilinen haline getiren kişidir. Aslında burada bunun bir hata olmadığı ve bilerek yapıldığı da bir çok kişi tarafından savunulur.

 

Sindirella’nın Camdan Ayakkabısı

Ancak işin bir diğer ilginç tarafı bu ayakkabının neredeyse her millette farklı şekilde olmasıdır. Yani örnek vermek gerekirse orijinal hali 9. Yüzyıla kadar dayanan Çince versiyonunda ayakkabı altın tabanlı ve altın bağcıklı iken İskoç versiyonu olan “Rashie Coat”’ta sazlıklardan yapılmıştır. Perrault’un uyarladığı versiyon olan Fransız versiyonda ise ayakkabılar tahmin edeceğiniz üzere sincap kürkünden yapılmıştır.

Sindirella’nın Ayakkabılarına Örnekler

Hepsini tek tek yazacak değiliz ama kısaca söylemek gerekirse bildiğimiz hikaye dışında bu hikayenin henüz Perrault tarafından yazılmasından önce tam 340 versiyonu daha vardır ve hiç birinde camdan bir ayakkabıdan bahsedilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.