Uzaya Ve Uzaylılara Gönderilen İlk Türkçe Mesaj

 

Uzay… Derin, karanlık ve gizemli bir sonsuzluk. İnsan insan olduğundan beri gökyüzüne bakar ve orayı merak eder. Kimisi buraya kutsal bir anlam yükler kimisi ise yıldızların gelecekten haber verdiğini söyler. Son yüzyılda ise gelişen teknolojiyle uzayın ne olduğunu anlamaya başladık. Şimdi ise asıl soru uzaylılar oldu. Varlar mı yoklar mı bilmiyoruz ancak hayal etmenin ve araştırmanın sonu olmaz diyerek tam gaz devam ediyoruz. Peki sizlere 1977 yılında uzaylara bir plak yolladığımızı söylesem hem de içinde resimlerden müziklere birçok şey olduğunu… Evet bu yazımda size bu plaktan ve bu plaktaki Türkçe mesajdan bahsedeceğim.

VOYAGER 1 VE 2’NİN YOLCULUĞU

NASA 1977’de uzak gezegenleri keşfetmek için 2 uzay aracını güneş sistemi dışına yollayacaktı. Uzak gezegen dediğimiz de öyle şehir değiştirmek gibi değil şöyle ki Voyager 1 ve 2 uzay araçlarından Voyager 1’in varacağı yer burdan 17.6 ışık yılı uzakta yani kabaca bir hesapla 40.000 yıl civarı bir süre sonra Voyager 1 uzay aracı hedefine yani Zürafa Takımyıldızı’nda bulunan  AC+79 3888 isimli yıldıza ulaşması bekleniyor.

Voyager 1 Uzay Aracı

UZAYLILARA MESAJ YOLLAMA KARARININ ALINMASI

Tabi bunun 40 yılı geride kaldı derseeeek çokta bir şey kalmamış 😛 😀 Neyse konumuza dönelim, NASA diyor ki bunları yolluyoruz ama böyle kuru kuruya olmaz, yolda uzaylıya filan denk geliriz, elimiz boş gitmeyelim. Bunun üzerine uzaylılara bizden bir mesaj yollama kararı alırlar. Gönderilecek bu bilgileri seçmek için de bir ekip oluşturuldu ve başına dünyaca ünlü bilim adamı Carl Sagan getirildi. Carl Sagan’a göre bu, sonsuz büyüklükte bir okyanusa atılmış olan cam şişedeki not gibiydi. Bu mesaj altın kaplama plaklara kaydedilecekti.

1996 Yılında Bir Tür Kemik İliği Hastalığından Hayatını Kaybeden Carl Sagan

PLAKLARIN İÇLERİNDE OLANLAR

Uzmanlar tarafından oluşturulan bu ekip plakların içine özenle seçilmiş 115 görüntüyü ve yine birçok sesi bu plağa kaydettiler. Bunların içinde gök gürültüsü, deniz sesi yağmur sesi gibi dünyayı tanıtacak sesler olmakla beraber DNA bilgileri, insan anatomisi, güneş sistemi gibi bilgilerde mevcuttu. Bunların dışında bu plaklarda birçok müzik ve şarkı da vardı. Yani uzaya adeta bir flash disk yolluyorduk.

UZAYLILARA BİZDEN BİRER “MERHABA” FİKRİ

Carl Sagan’ın aklında bir fikir daha vardı, o da bütün dillerden birer “Merhaba” yollamaktı. Carl Sagan bu olay için Birleşmiş Milletler’den yardım almayı düşünür, onun düşüncesine göre her milletin temsilcisi gelip birer merhaba çakar ve gider üstelik bu kişilerin yarısının kadın yarısının erkek olmasını ister. Ancak olaylar hiçte Carl’ın düşündüğü gibi olmadı. Çünkü öncelikle BM üyelerinin delegasyon başkanlarının alayı erkektir. Bunun üzerine NASA, Carl’a bildirmeden sadece belli üyelerle bir kayıt yaptırmaya karar verdi. Ancak son anda Carl’ın olaydan haberi oldu ve yapımcıya mesajların kısa olması konusunda haber yolladı. Ancak olaylar hiçte Carl’ın umduğu gibi gitmedi. Mikrofonu eline alan başlar türkü okumaya 😀 Neyse türkü demeyelimde kimsenin ne yapması gerektiğini bilmemesinden herkes kafasına göre takılır. Mesela Fransa ve İsveç temsilcileri şiir okuyorlarken Nijerya temsilcisi ülkesine uzaylı turist çekmek için Nijerya’nın ne kadar güzel bir yer olduğundan bahsediyordu Mısır temsilcisi ise olayı apayrı bir noktaya çekmişti adeta cihada gider gibi, açmıştı Kuran’ı ayet okumaktaydı. Anlayacağınız ortalık karışmış düzen bozulmuştu, yetiş ya Carl yetiş ya Sagan durumu vardı 😀 Üstelik bu kayıtta Rusça, Çince ve Türkçe gibi birçok dil yoktu.

 

CARL SAGAN’IN OLAYA TAMAMEN MÜDAHİL OLMASI

Carl kaydı görünce çılgına döner, başlar NASA’ya giydirmeye, sizindeeee yapacağınız işindeee der ve sazı eline alır. Hemen gider kendi çalıştığı üniversitenin dil departmanına ve burada her dilden “Selam”ları kaydeder. Bu departmanlarda Türkçe bilen bir kişi vardır o da daha önce yıllarca Türkiye’de çalışmış ve dilimizi bilen arkeolog Peter Ian Kuniholm’dur. Peter 60’lı yıllarda Robert Koleji’nde İngilizce öğretmenliği yapmaktadır. Yan sınıfta ise cumhuriyet tarihimizin önemli şairlerinden Behçet Kemal Çağlar’ın sınıfı vardır. Behçet Kemal her sabah Peter’i “Sabah şerifleriniz hayrolsun” diyerek selamlamaktadır. İşte Peter’dan Türkçe bir selam istendiğinde Peter’in alına ilk bu gelir, ve kayıda “Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun” diye kaydeder selamını.

Behçet Kemal Çağlar

UZAYLILARA TÜRKÇE MESAJIN SEÇİLİŞ ŞEKLİ

Peter ise bu olayı şöyle anlatır; “Kürsümün başkanı Antik Yunanca, Latince ve Galce selamlamalarını yeni kaydetmişti. Koridorda karşılaştık, ‘sen de gidip Türkçe bir şeyler söyler misin’ dedi”. “60’lı yıllarda Robert Kolej’inde İngilizce öğretmenliği yaptım. Sınıfım Behçet Kemal Çağlar’ın edebiyat sınıfıyla yan yanaydı. Beni her sabah öyle selamlardı. Basit bir merhaba veya günaydından daha süslü bir selam. Ben de Behçet Bey’in bana her gün verdiği selamı vermiş oldum yani. Diğer yaşlı edebiyat hocaları da öyle konuşurdu. Onları dinlemek büyük keyifti. Birbirlerine günaydın demeleri her sabah 15 dakikayı bulurdu.

SADECE SELAM DEĞİL, TÜRKİYE’DEN KARELER

Ayrıca Türkçeden bahsetmişken bir noktayı da atlamamak gerekir, yazının başında bahsetmiştik bu plaklarda bir çok fotoğrafta gönderilmişti diye, iste bu fotoğrafların birisi de Türkiye’de çekilen bir fotoğraf. Ürgüplü yaşlı bir amcanın fotoğrafı. Fotoğrafçı Jonathan Blair çekmiş, National Geographic arşivinde bulunuyor. İnsan görünüşüne dair ek bilgiler ve görme duyusuna dair ipuçları verebileceği için seçilmiş. Çocukları, torunları biliyor mudur acaba dedelerinin ününün kainatı aştığını…

Plaktaki tüm selamlamaların videosunu aşağıya bırakıyorum, dinlemek isteyenler bakabilir. 1.40’ta Türkçe selamı duyabilirsiniz. Bu arada ilk selamın Sümerce olması da başka bir ironidir. Medeniyetimizin başlangıcının Sümerler olması sebebiyle yapılmıştır.

 

Ayrıca yine Altın Plağa kaydedilmiş şarkıları da aşağıda dinleyebilirsiniz. Benim en çok dikkatimi çeken Geleceğe Dönüş serisinde de Marty McFly’ın da seslendirdiği Johnny B. Goode oldu 🙂

 

PEKİ SİZ OLSAYDINIZ UZAYA YOLLAYACAĞINIZ İLK MESAJ NE OLURDU? YORUM KISMINDA CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.